Filozofija sporta
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 15 | Nivo: Fakultet sportskog menadžmenta, Banja Luka

Sadržaj:
Filozofska teorija sporta
Psihologija sporta je psihologijska disciplina koja primijenjuje psihološke zakone u sportu i fizičkoj aktivnosti na svim nivoima ravojnih fizičkih sposobnosti.Kao takva pljenila je pažnju i interes psihologa kako u samom fokusu psihologije na sportske aktivnosti tako i na psihološke metode.
Psihologija sporta uživa nešto duži historijski period u Europi posebno u istočnoj Europi.Svijetlo dana ugledala je u SAD -u gdje je interes za njen akademski i aplikativni razvoj rastao tokom posljednjih 30-ak godina. Duži period psihologija sporta se bazirala samo na istraživačkom radu.Tek posljednjih godina praktična učinkovitost psihologije sporta je prerasla u maksimiziranje sportske performance i djelovanja na kliničke probleme u sportu. Entuzijastični sportski djelatnici kako su ekspanzivno djelovali na psihologiju sporta tako su unjeli i mnoge konfuzije.
Prije 30-ak godina tačnije 1982. godine članovi američke psiholoske aspcijecije (APA) formirali su grupu usmjerenih interesa na psihologiju sporta.Odjeljenje sportske medicine u olimpijskom komitetu SAD-a registriralo je grupu članova tako da su mogli djelovati na edukativnom, istraživačkom i klinčkom aspektu psihologije sporta.Američki koleđ sportske medicine je zahtjevala od svojih članova da budu dobro pozicionirani u svojim organizacijama iako nije bilo nužno dodatno znanje iz različitih uskopovezanih znanstvenih područja kao što su zdravlje, fizička edukacija, sportska medicina i sportska nauka.
Društvo sportskih psihologa sjeverne Amerike (NASPSPA) osnovano 1966., nije zahtjevalo od svojih članova dodatnu specijalizaciju i edukaciju tako da nije moglo ustanoviti ko su od članova sportski psiholozi, a također nije bilo u mogućnosti preporučiti članove sopstvenog društva da se drže pravilaAPA-e (Američka psihološka asocijacija) za testiranja, istraživanja i intervencija kliničke psihologije .
Istorijski pregled kaže da psihologija sporta vuče svoje korijene iz motoričkog učenja i motoričkih performansi.Nešto prije 1920 godine nekoliko osoba je sprovelo sporadično istraživanje. Cilj istraživanja pretendirao je pokazati utjecaj psiholoških varijabli na motoričke performanse.Prva poznata publikacija je bila u USA i ukazivala je na ulogu publike u natjecateljskom biciklizmu (Tripplett 1898).Coleman Griffith, psiholog univerziteta u Illinois 1918. je komparirao vremena reakcije igrača amrečkog fudbala i košarkaša.Ovo je definidivno posijalo sijeme sportske psihologije za buduće naraštaje.U tom periodu vršila su se istraživanja separirano u različitim zemljama-značajne zemlje su bile Sovjetski Savez, Njemačka i Japan.
Između 1920-1940 istraživanja u psihologiji sporta su za nekolicinu istraživača postala uža specijalnost.Coleman Griffith (1893-1966) kao otac psihologije sporta u svojoj zemlji organizirao i vodio je prvi laboratorij za psihologiju sporta.Njegove studije i istraživanja bile su fokusirane na učenje, psihomotorne vještine i varijable osobina ličnosti.On je razvio test mentalne budnosti za sportaše i teoriju koja ukazuje na ulogu motivacijeu sportu bazirana na iskustvima trenera američkog fudbala.On je osnovao prvi studij psihologije sporta u USA, i bio supervizor prve doktorske dizertacije u ovom području psihologije 1930-ih.Objavio je dvije knjige; treća nije bila dovršena(Kroll and Lewis 1970.,Geron 1982.).

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!